To pytanie zadaje sobie wiele osób, które ma sceptyczne podejście do myślistwa.

Polowanie jako zabawa

Obecnie łowiectwo jest coraz bardziej popularne – świadczą o tym między innymi specjalne wycieczki do Afryki, organizowane dla turystów, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji, przeżyć coś nowego i upolować dzikie zwierzę. Jest to grupa ludzi, która traktuje polowanie jako sport czy rozrywkę. Jest to dla nich forma spędzenia czasu na wakacjach z dala od domu i codziennych obowiązków. Tutaj mogą poczuć się ważni i mieć kontrolę.

Jaka jest jednak druga strona łowiectwa?

Obowiązek nałożony przez Państwo

Ciężki bój z mediami toczą polscy myśliwi, którzy łowiectwo uważają za obowiązek nałożony im przez Państwo. Wykonując ten, a nie inny zawód, czują się zobowiązani do kontrolowania i regulowania wielkości populacji dzikich zwierząt. Media przedstawiają ich jednak jako barbarzyńców, którzy zabijają dla przyjemności, zasłaniając się poczuciem obowiązku.

W zbiorze zasad etyki i tradycji łowieckich możemy przeczytać, że łowiectwo jest jedną z dziedzin życia społecznego, łączącą ochronę przyrody z polowaniem. Poza tym posiada zalety kulturotwórcze, rekreacyjne, wychowawcze oraz gospodarcze.

Myśliwi mają więc teoretycznie za zadanie ochronę przyrody, sprzyjanie równowadze ekosystemu i planowane odławianie najsłabszych lub agresywnych zwierząt. Czy jest tak naprawdę, tego nikt nieobeznany z tematem nie może ocenić, może jedynie spekulować.

Dyskusji nie podlega na pewno fakt, że polowanie stało się po prostu popularne. Można by powiedzieć, że obecnie jest w takiej samej mierze traktowane jako ochrona przyrody, co zwykła rozrywka.

Niektórzy zostają myśliwymi, ponieważ uważają polowanie za romantyczne. Podglądają przyrodę i zwierzęta, potrafią spędzić godziny na obserwowaniu życia lasu.

W internecie znany jest blog trzech Polaków: Oli, Gosi i Janka, którzy opisują swoje przygody związane z polowaniem, pokazują zdjęcia zabitych okazów i sposoby na ich przyrządzenie. Time2Hunt.pl ma za zadanie zaprezentować „damsko-męskie spojrzenie na tematykę łowiecką”.

Na blogu znajdziemy pełno zdjęć z zabitymi zwierzętami i uśmiechniętymi młodymi dziewczynami, trzymającymi strzelby. Wiele ludzi oburza się na funkcjonowanie takiej strony, ale blog posiada także swoich zwolenników.