Krwawe safari

Miłośnicy polowań, którzy wciąż szukają nowych wrażeń i emocji, upodobali sobie szczególnie wycieczki na safari. Turyści, którzy lubią sobie postrzelać, najchętniej odwiedzają właśnie kraje afrykańskie. Mimo, że obowiązują tam surowe zasady i przepisy dotyczące legalnego odstrzału zwierząt, to często są one w jakiś sposób omijane. Przez to liczba chronionych gatunków w Afryce drastycznie spadła i cały czas maleje.

Polska

Drugim krajem, w którym chętnie się poluje, jest Polska. Może to niektórych zdziwić, ale dewizowe polowania stanowią główne źródło dochodu dla ponad 2,5 tysięcy polskich kół łowieckich. Organizacją takich wypraw zajmują się komercyjne biura polowań, których w Polsce działa kilkaset. Jedną z firm, która oferuje płatne polowania jets Hunt Adventure z Jeleniej Góry. Obcokrajowcy chętnie do nas przyjeżdżają, ponieważ za zabicie muflona, jelenia, dzika czy żubra zapłacą w granicach od 500 do 1000 euro, co jest trzykrotnie niższą kwotą niż na przykład w Kanadzie czy Afryce.

Na polowanie na sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta najczęściej przyjeżdżają do Polski Włosi, Niemcy, Skandynawowie i Francuzi.

Biuro polowań może otworzyć każda osoba, która zda egzamin w Ministerstwie Środowiska i dojdzie do porozumienia z kołem łowieckim.

Białoruś

Kolejnym popularnym krajem do polowań jest Białoruś. Turystyka myśliwska przynosi tam duże zyski, a gospodarstwa myśliwskie zajmują około 18 mln. hektarów terytorium całego kraju. Polować tam można na: łosie, jelenie, żubry, sarny, lisy, wilki, bobry, zające, kuny, norki i wydry. Oprócz tego zezwolono na odstrzał wielu gatunków ptaków, m.in.: gęsi, kaczek, kuropatw, kokoszek, czapli i kormoranów.

Na Białorusi wyróżnić można dwa okresy polowań:

-wiosenne i letnio-jesienne polowanie na ptaki;

-jesienno-zimowe polowanie na zwierzęta futerkowe.

Szczególnie popularne jest polowanie na żubra. W Europie dozwolone jest jednak zabijanie tylko tych osobników, które są zbyt chore lub słabe, aby wydać na świat zdrowe potomstwo.

Na Białorusi zakładane są także specjalnie gospodarstwa myśliwskie, które wyróżniają się rozwiniętą infrastrukturą. W każdym takim gospodarstwie znajduje się doświadczony myśliwy, który służy pomocą i radą przy polowaniu.